ModaTurystyka

Kraków – miasto, które warto zwiedzić!

Dawna stolica

Jeżeli chodzi o miasta warte zwiedzenia w Polsce, to właśnie Kraków jest najczęściej polecany w przewodnikach turystycznych. W latach 1038-1795 gród Kraka był stolicą Polski, dzięki temu, nawet pomimo zniszczeń z II wojny światowej, zachowały się liczne zabytki. To właśnie Kraków przez wiele laty stanowił centrum kulturalne Polski, a rezydujący w mieście artyści pozostawili po sobie liczne dzieła sztuki.

Krakowska kultura

To właśnie w Muzeum Narodowym w Krakowie znaleźć możemy liczne dzieła sztuki, zarówno polskich artystów z okresu modernizmu, jak i obrazy takich malarzy jak Leonardo da Vinci. Na szczególną uwagę fanów malarstwa zasługuje „Szał” Podkowińskiego, słynny obraz, który został pocięty przez autora, a następnie odrestaurowany. Muzeum Narodowe w Krakowie oferuje także możliwość zwiedzania domów modernistycznych artystów takich jak Jan Mehoffer czy Stanisław Wyspiański.

Dzielnica żydowska

Miejscem, które zdecydowanie warto zobaczyć w Krakowie, jest Kazimierz, żydowska dzielnica wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajdują się w niej m. in. jeden z najstarszych cmentarzy żydowskich w Europie, a także zabytkowa synagoga, w której zapoznać możemy się z dziejami miejscowej ludności. Obowiązkowe miejsca dla miłośników historii!