Czym charakteryzuje się technologia IO-Link? Jakie są jej kluczowe zalety? O tym dowiesz się z poniższego poradnika!
Warto na początek zauważyć, że IO-Link to otwarty, międzynarodowy standard komunikacji: IEC 61131-9. A to powoduje, że możliwe jest komunikowanie się urządzeń sterujących z różnymi sensorami, czy urządzeniami wykonawczymi. Eksperci podkreślają, że IO-Link to nowoczesna technologia komunikacji (typu punkt-punkt). W końcu każde urządzenie wykonawcze jest podłączane do innego portu.
Otwarty, międzynarodowy standard komunikacji przyczynia się do tego, że ta technologia jest ogólnodostępna. W związku z tym wszyscy producenci mogą z niej korzystać. Użycie IO-Link, pod kątem systemów automatyki, pozwala na skomunikowanie (w obrębie jednej sieci) urządzeń od rozmaitych podmiotów.
Ta technologia jest wykorzystywana w systemach automatyki przemysłowej Rockwell Automation oraz w rozwiązaniach firmy SMC. Chcesz z nich skorzystać? Sprawdź zatem, co dokładnie oferuje firma z Katowic RAControls, która jest doświadczona i renomowana.
Dlaczego warto zaś stosować IO-Link na co dzień? Można liczyć chociażby na uproszczenie instalacji przy równoczesnym zachowaniu wielu możliwości w aspekcie diagnostyki i parametryzacji. Ta technologia daje szanse wyeliminowania wielu żył sygnałowych. Dzięki temu można zaś liczyć na mniejszą awaryjność oraz na niższe ryzyko wystąpienia przerwy (w obwodzie układu). A to nie koniec. Eksperci podkreślają, że szybciej można także zlokalizować ewentualne usterki.
Co jeszcze powoduje, że IO-Link ma coraz więcej zwolenników? Możesz liczyć na większą wydajność produkcji. Eksperci zwracają tutaj uwagę na przejrzystość instalacji. Tak samo, jak na prostszą komunikację. A to wszystko wpływa na wydajność. Liczy się też większa elastyczność. Dzięki tej metodzie można zaś zaoszczędzić naprawdę bardzo dużo cennego czasu specjalistów.
Na uwagę zwracają niższe koszty. Zarówno pod kątem utrzymania, jak i serwisowania. Zauważalna jest też mniejsza liczba przestoi i awarii (jest to możliwe dzięki wsparciu prewencyjnego utrzymania ruchu). Dowiedz się o tym więcej z artykułu znajdującego się na stronie https://racontrols.pl/bazawiedzy/czym-jest-technologia-io-link/.
Warto wspomnieć też o rodzajach portów. Port typu A jest stosowany w przypadku urządzeń, których pobór prądu jest mniejszy od 200 mA. Port typu B to dodatkowe zasilanie dla urządzeń, które wymagają zaś większej mocy.
Należy dodać, że tę technologię używa się do transmisji czterech typów danych (chodzi o dane procesowe, dane urządzenia, status wartości, a także o zdarzenia). IO-Link Master może obsługiwać 3 prędkości wymiany danych. Są to: 4,8 Kb/s, 38,4 Kb/s oraz 230 Kb/s.
Jakie elementy wchodzą w skład systemu opisywanej technologii? IO-Link składa się m.in. z IO-Link Master. To zaś bramka umożliwiająca komunikację pomiędzy urządzeniami (sterującymi oraz wykonawczymi). Warto też wspomnieć o IO-Link Device (chodzi o rozmaite urządzenia wykonawcze i sensory, które są podłączane bezpośrednio do sprzętu Master). Jakie zadania ma przewód (standardowy; pięciożyłowy albo trzyżyłowy)? Ten element ma za zadanie łączyć powyższe elementy. System IO-Link składa się też z oprogramowania.
Więcej informacji na temat tej technologii na pewno udzielą Ci fachowcy z katowickiego podmiotu RAControls.